החזרי ביטוח לאומי

לבד מהחובה לשלם מס הכנסה בהתאם לגובה השכר (מדרגות מס) ובהתאם לשווי נקודות הזיכוי וזיכויים נוספים, חלה החובה לשלם ביטוח לאומי ודמי בריאות (להלן: ביטוח לאומי) על פי גובה ההכנסה מעיסוק עצמאי או מעבודה כשכיר וכן בגין הכנסות אחרות (למשל ממרבית הקצבאות). ישנם מצבים שבהם ישלם שכיר, עצמאי או פנסיונר סכומים גבוהים מדי לביטוח לאומי. מתי זה קורה ואיך ניתן לקבל החזר? ממשרד רואי החשבון גיורא לנץ ושות’ רואי חשבון מספקים מענה לכל השאלות.

עובד אחד, כמה מעסיקים

המשק הישראלי הנוכחי מאופיין בתנאי העסקה גמישים, מה שאומר שיותר ויותר מועסקים עובדים במקביל אצל יותר ממעסיק אחד. תופעה זו, שלא הייתה נפוצה כל כך בעבר, הינה גורם מרכזי לכך שהרבה שכירים משלמים כפל ביטוח לאומי. ראוי להדגיש שעל כל הכנסה כזו חלה החובה לשלם ביטוח לאומי (עד גובה התקרה הקבועה בחוק בשנים המתאימות), אך ישנם מצבים שבהם מעסיק עשוי לנכות מהשכר יותר מדי ביטוח לאומי, כך שקיימת זכאות להחזר.

אם אתם עובדים כעת או שעבדתם בעבר אצל יותר ממעסיק אחד, אם עבדתם במקביל כשכירים וכעצמאים, בהחלט יתכן שגם לכם יש אפשרות לקבל החזרים. את הבקשה ניתן להגיש לביטוח לאומי, במקרים מסוימים, גם באופן מקוון, וניתן לקבל סיוע מרואה חשבון בעניין זה.

פרישה מוקדמת וביטוח לאומי

בין הזכאים להחזרי ביטוח לאומי ניתן למצוא, בתנאים מסוימים, גם שכירים הנמצאים בסטטוס של פרישה מוקדמת. כך גם לגבי פנסיונרים שמקבלים פנסיה לצד הכנסות מעבודה. במקרים של פרישה מוקדמת, ניתן לבדוק את הזכאות להחזרים וניתן גם לבצע תיאום ביטוח לאומי באופן עצמאי או בסיוע איש מקצוע כגון רואה חשבון.

יש לציין שגם מי ששילם בעבר ביטוח לאומי בסכומים גבוהים יוכל להגיש בקשה לקבלת החזר. את ההחזר ניתן לקבל עד לתקופה של שבע שנים. אם פרק הזמן יחלוף בלא שהוגשה בקשה להחזר, הרי שאבדה הזכות להחזר בנדון.

הכנסות פטורות מביטוח לאומי

מלבד כאלה שעובדים אצל כמה מעסיקים במקביל ומשום כך זכאים להחזר ביטוח לאומי, יש גם כאלה שמשלמים ביטוח לאומי למרות שעל פי החוק הם אינם מחויבים לכך. כדאי לדעת שיש הכנסות מסוימות, גם אם לא רבות, שקיים פטור מביטוח לאומי עבורם. בנוסף, ממשרד רואי החשבון גיורא לנץ ושות’ רואי חשבון, מסבירים שישנן גם אוכלוסיות שפטורות מתשלום ביטוח לאומי, ומי ששילם יגיע לו החזר. למשל:

  • מקבלי קצבאות מסוימות, ייתכן שאינם אמורים לשלם ביטוח לאומי.
  • על הכנסות שנוצרו מעבודה בחו”ל, כאשר באותה המדינה יש חובה לניכוי ביטוח לאומי וכאשר קיים הסכם למניעת כפל תשלומים עם מדינת ישראל, אין צורך לשלם ביטוח לאומי.
  • חיילים משוחררים לא ישלמו ביטוח לאומי בגין תקופת זמן של חודשיים לאחר השחרור בתנאים הקבועים בחוק.
  • הכנסות בסכומים נמוכים שהופקו מגיל שמונה עשרה ועד מועד הגיוס לצבא לא יחויבו בתשלום ביטוח לאומי.
  • עולים חדשים בתנאים מסוימים אינם מחויבים לשלם ביטוח לאומי בשנה הראשונה לאחר עלייתם.
  • מקבלי קצבת נכות יהיו זכאים בתנאים מסוימים לפטור מביטוח לאומי, בהתאם לגובה הנכות שהוכרה.

ניתן לבצע תיאום

במשרד רואי החשבון גיורא לנץ ושות’ מוסיפים ואומרים שכאשר מגלים שמגיעים החזרי ביטוח לאומי, ניתן גם לבצע תיאום ביטוח לאומי לגבי הכנסות עתידיות. את התיאום ניתן לעשות באמצעות מסירת אישור לביטוח לאומי לגבי עבודה אצל מעסיק עיקרי (בדרך כלל, זה המשלם את חלק הארי של ההכנסה). יש אפשרות למלא טופס תיאום דמי ביטוח, שיכול להתאים גם לפנסיונרים ולמקבלי שכר גבוה מעל התקרה הנכונה למועד מסירת הטופס.

אהבתם את התוכן? מוזמנים לשתף

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email