מיסוי – תשלומי מיסים שכירים, עצמאים, חברות ומלכ”רים

תשלומי מיסיםלמרות שכל אדם וכל חברה חותרים באופן אישי לשלם כמה שפחות מס, יש לזכור שמערכת המיסוי נועדה לקיים את מוסדות המדינה לטובת ולרווחת האזרחים. ללא מיסוי, לא ניתן לקבל שירותי בריאות והצלה. ללא מיסוי, לא יהיו צבא ומשטרה. ללא מיסוי לא יהיה פיתוח של כבישים והדוגמאות כמובן הולכות וממשיכות.

ברמה הפרטית, לעצמאים, לחברות, למלכ”רים ולשכירים, כדאי לדעת יותר בנושא המיסוי , שכן ישנם מקרים רבים,  שבהם ניתן לקבל החזרים או ליהנות מהטבות מס שונות המגיעות לפי החוק.

מייצגים ורשויות

למרות שגם שכירים עשויים להזדקק לסיוע בתחום המיסוי כאשר רוצים לבקש החזרים (החזר מס), הרי שעיקר ההתנהלות בכל נושא המיסוי נופלת כמנת חלקם של עצמאיים, בעלי חברות, מנהלים בכירים ולעיתים גם שכירים בעלי הכנסות גבוהות במיוחד.

במקרים אלה, נהוג להיעזר באנשי מקצוע המכונים בלשון מקצועית בשם “מייצגים”. מייצג יהיה בדרך כלל איש מקצוע בעל ידע והכשרה בתחום החשבונאות והמיסים וכן בעל ידע בחקיקה הרלוונטית ובחידושים בתחום.

רואי החשבון של משרד רואי החשבון גיורא לנץ ושות’, המשמשים כמיצגים למספר רב של חברות, עצמאים וגופים עסקיים, מסבירים שלמייצג יש מגוון תפקידים ומגוון “כובעים”.

ראשית, המייצגים מסייעים לחברות ולעצמאיים לפתוח תיקים ברשויות השונות לפני תחילת עבודה. שנית, המייצגים מגישים עבור הלקוחות דוחות שונים שעל פיהם נקבע סכום המס לתשלום. כך, לדוגמא, נערכים דוחות כספיים (רווח והפסד, מאזנים). בנוסף, עוסקים המייצגים בבקשה לקבלת החזרים שונים, בשינוי מקדמות מס וכן ביצוע תשלומים שוטפים לרשויות כגון מס הכנסה, ביטוח לאומי, מס ערך מוסף וכדומה.

מונחים במיסוי

בתחום המיסוי שמור מקום של כבוד למונחים כגון “מדרגות מס“, “מס שולי”, “חבות המס” ו”החזרי מס”. מדרגות המס הוא הביטוי למערכת המס הישראלית בהקשר של מס ההכנסה, מס שהוא פרוגרסיבי בעיקרו. ככל שההכנסה גבוהה יותר, הן עבור שכיר והן עבור עצמאי, כך ישלם הנישום מס בשיעור התואם מדרגת מס גבוהה יותר.

במילים אחרות, ככל שההכנסה עולה כך עולה גם המס השולי. יש לחדד ולומר שהמס השולי ישמש לחישוב המס לא ביחס לכל ההכנסה אלא רק ביחס להכנסה העודפת שמעבר למדרגת המס הנמוכה יותר.

חברות המס בישראל איננה מסתכמת אך ורק במס הכנסה. בישראל, מסבירים ממשרד רואי החשבון גיורא לנץ ושות’, ישנם מיסים על צריכה (למשל מע”מ – מס ערך מוסף), יש מיסים נוספים על רכישות גדולות כגון עבור רכישת דירה, יש מיסים והיטלים הקשורים לייבוא ועוד.

בנוסף, יש מיסים המוטלים על רווחי הון כגון מס על רווחים משוק ההון, מס על ריביות מתוכניות חיסכון, מס שבח – עבור רווח הון שנוצר לאחר מכירת דירה. בכל המקרים הללו, חשוב להיעזר בייעוץ מס מקצועי כדי להגיע למצב שבו משלמים את סך המס הנמוך ביותר האפשרי במגבלות החוק.

תכנון מס והחזרים

עבור עצמאים וחברות, חשוב מאוד להכיר את המשמעות של תכנון מס ראוי. תכנון מס הינו הדרך לעבוד באופן חוקי ולשלם את סך המס הנמוך המתאפשר על פי החוק ובהתאם לניכויים וזיכויים שונים. דרך נוספת לשלם פחות מס היא להגיש בקשה להחזרים, כאשר קיים סיכוי לכך שבשנים האחרונות שולמו עודפי מס בשל אי ניצול הטבות שונות או בשל טעויות חישוב שנעשו.

עומדים להקים עסק חדש? רוצים לבדוק את זכאותכם להחזרי מס? יש לכם שאלה בתחום המיסוי או בכל נושא חשבונאי שהוא? משרד רואי החשבון הוותיק גיורא לנץ ושות’ מספק שירותי חשבונאות וייעוץ, בקשת החזרים וטיפול בבקשת הלוואות בערבות מדינה לעסקים קטנים ובינוניים.

אהבתם את התוכן? מוזמנים לשתף

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email