יועץ מס והחזרי מס

יועץ מס הינו איש מקצוע המוסמך על פי חוק ומורשה לייצג את לקוחותיו בעניינים שונים מול רשויות המס. הכשרתו של יועץ מס בישראל מהווה הכשרה מקיפה מאוד. היא אומנם איננה זהה להכשרתו של רואה החשבון, אולם בעניינים מסוימים נושאת ההכשרה אופי דומה.

במשרד רואי החשבון הוותיק גיורא לנץ ושות’ רואי חשבון ניתן לקבל את כל השירותים בתחום החשבונאות והמיסוי,  הנהלת חשבונות וניהול ספרים, רישום ופתיחת תיק לעצמאיים, הפקת תלושי משכורת וחשבות שכר, ראיית חשבון וייעוץ מס.

השירותים השונים ניתנים על ידי אנשי מקצוע מוסמכים, שעברו את הבחינות המקצועיות וכולם צברו ניסיון ניכר בתחום עיסוקם המקצועי.

החזרי מס לשכירים ולעצמאיים

בין תחומי פעילותו המרכזיים של יועץ מס בישראל ניתן לציין את הגשת הבקשות להחזרי מס. הגשת בקשה להחזר מס צריכה להיעשות מתוך אחריות מקצועיות ותוך גילוי בקיאות ניכרת בכל חוקי המס והתקנות הרלוונטיות. זכאות להחזר מבוססת על קריטריונים הקבועים בחוק ויש להגיש את הבקשה באופן מפורט ומנומק.

יש לדעת שניתן אמנם להגיש בקשה להחזרי מס באופן עצמאי, אך בדרך כלל נהוג לעשות זאת בליווי מקצועי שכן בעל המקצוע ידע לקחת בחישוב החזר המס את כל הקריטריונים הרלבנטיים. כך, ניתן לקבל אינדיקציה מוקדמת להחזר המס הצפוי. לא פחות חשוב – ניתן להימנע ממצבים שבהם יוגשו נתונים לא נכונים או חלקיים שעלולים להיות מלווים בדרישה לתשלום מס במקום קבלת החזר.

יועצי מס מורשים יכולים להגיש את הבקשה בשם מגוון הלקוחות. הללו יכולים להיות שכירים, עצמאיים וכן בעלי חברות. העילות שבגינן ניתן להגיש בקשה להחזר מגוונות, אך יש לשים לב שאת ההחזר ניתן לקבל לפרק זמן קצוב ומוגבל. מי שיאחר את המועד, מי שיפנה לקבלת החזר בגין שנים עברו (יותר משש שנים רטרואקטיבית) יאבד את זכותו לקבלת החזר.

טיפול והגשת דוחות

לא רק בהגשת בקשות להחזרי מס עוסק יועץ מס בישראל. תפקידו של יועץ המס הינו גם בהגשת דוחות שנתיים של עצמאיים (עוסק עצמאי או עוסק פטור) לצורך קביעת שומת המס סופית וכן יועץ המס אחראי על אופן ההתנהלות השוטפת למע”מ, למס הכנסה ניכויים וביטוח לאומי. יועץ המס אחראי על בדיקת המקדמות השוטפות אשר הנישום למס הכנסה וכן על כל הפקת הדוחות הפנימיים בכלל ובהצהרות הון בפרט.

הצהרת הון, שנדרשת על ידי רשות המיסים מדי כמה שנים, למעשה באה לבדוק האם העסק או העצמאי התנהלו באופן הנכון, המדויק והנדרש על פי חוק מבחינת תשלומי מס והגשת דוחות שוטפים. מכיוון שדוח הצהרת ההון מהווה סוג של ביקורת שיכולה להביא לחקירות מס מול רשות המיסים, חשוב מאוד לטפל בנושא באופן מקצועי ומלא תוך התייחסות לדוחות שנתיים ולנתונים חשבונאיים שנאספו.

הנהלת חשבונות שוטפת

יועץ מס צריך להיות בקיא בהנהלת חשבונות ובהוראות ניהול ספרים של מס הכנסה יועץ מס מטפל בעצמו או בשיתוף פעולה עם אנשי מקצוע כגון רואי חשבון, חשבי שכר ומנהלי חשבונות גם בהפקת תלושי משכורת, רישומי פקודות יומן בספרים, התאמות בנק וכו’.  מכיוון שבישראל חלה חובה לנהל ספרים ופנקסי חשבונות ומכיוון שניהול ענייני החשבונות נדרשים לצרכי מעקב, גבייה, זיכויים ותשלומים, ליווי מקצועי של יועץ מס הוא עניין חיוני.

אם אתם פותחים עסק חדש או שיש לכם עסק קיים, אם אתם מתלבטים אם נחוץ לכם רואה חשבון, יועץ מס, מנהל חשבונות ואולי חשב שכר – במשרד רואי החשבון הוותיק גיורא לנץ ושות’ תוכלו לקבל את כל התשובות ואת המענה לכל השאלות.

אהבתם את התוכן? מוזמנים לשתף

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email