ייעוץ מס – לשכירים, עצמאיים וחברות

ייעוץ מסייעוץ מס עשוי להיות בעל משמעות רבה לא רק לחברות או לעצמאים אלא גם לשכירים. הענקת שירות של ייעוץ מס, כך מסבירים במשרד רואי החשבון גיורא לנץ ושות', יינתן על ידי אדם המוסמך לכך ואשר יש לו את ההכשרה המתאימה בנושא. במילים אחרות, מי שעוסק בכך יהיה על פי רוב יועץ מס או רואה חשבון. ההבדל בין שני התפקידים הללו טמון בכך שלרואה חשבון ישנן סמכויות מסוימות נוספות, שנגזרות מכך שהכשרתו מקיפה יותר וארוכה יותר.

חשיבות יעוץ המס

במיוחד עבור עצמאים, עסקים וחברות וכן גם עבור עמותות – תהליך של ייעוץ מס מקצועי הוא דבר חשוב במיוחד. זהו תהליך חשוב שכן מי שלא נעזר באיש מקצוע המומחה בפקודת המיסים ובכל התקנות והחוקים הנוגעים בדבר עשוי לשלם יותר מדי מס.

בנוסף, מי שלא ינהג באופן מתאים וישלם פחות מדי מס – ההשלכות יהיו קשות לא פחות. אי תשלום מס במועד יגרור קנסות וצרות אחרות ובמקרה ששולם פחות מדי מס – ההפרשים עשויים להיות משולמים ביחד עם סנקציות נוספות.

מותר לשלם פחות

אנשים רבים מופתעים לגלות שזוהי זכותם המלאה לשאוף למצב, שבו הם משלמים פחות מס באופן חוקי. לכאורה, הרי מי שישלם מס נמוך עשוי להסתבך עם רשות המיסים. למעשה, הדבר תלוי באופן שבו מגיעים לחישוב המס הנמוך. ישנן דרכים רבות שהן חוקיות וטובות בכך שהן מאפשרות לשלם פחות מס.

ניצול הטבות המס המגיעות למי שיפקיד לחיסכון פנסיוני היא דוגמא טובה לכך. מאידך, מי שינקוט דרכים שאינן כשרות בכדי להגיע למס מופחת עשוי לשלם על כך ביוקר ולהגיע להליך אזרחי ולעיתים גם פלילי.

איך יודעים כיצד משלמים את המס הנמוך ביותר האפשרי, והכל באופן חוקי לגיטימי וראוי? אפשר לעשות זאת באמצעות תכנון מס נכון ובאמצעות שימוש בכלים משפטיים ואחרים. ייעוץ מס שיינתן למי שפורש מעבודה לאחר שנים רבות, למשל, יכול להביא למצב שבו מתבצע תהליך של פריסת פיצויי פריסה.

משמעות הדבר היא, שבמקום לשלם מס גבוה על כל הסכום שהתקבל כפיצויי פרישה ישולם מס נמוך יותר, שכן מחלקים את ההכנסה הזאת למשך מספר שנים, לרוב אלה שנים שבהן חלה ירידה בשיעור המס השולי של האדם שפרש.

האם אלו הדרכים היחידות שבהם ניתן להגיע לתשלום מס מופחת? במשרד רואי החשבון גיורא לנץ ושות' מסבירים שלא. יש הרבה מאוד דרכים לגיטימיות להפחית את נטל המס ויש צורך בייעוץ מס מקיף לשם כך. הייעוץ יכלול בדיקה של כל ההכנסות, בדיקה של מצב משפחתי ואישי, בדיקה של סעיפי הוצאות שונים (רלוונטי בעיקר לעצמאים ועסקים). אגב, ייעוץ מס איננו תחום השמור אך ורק לגבי הכנסות מעבודה. ייעוץ מס אפקטיבי יכול לכלול היבטים נוספים של מיסוי, לרבות מס בגין הכנסות פסיביות, מס שבח ומיסים נוספים.

ייעוץ וקבלת החזר

אי אפשר לדבר על ייעוץ מס בלי להזכיר את הזכות לקבל החזרים ממס הכנסה. מתי ניתן לקבל החזרים? כאשר הנישום, שיכול להיות שכיר או עצמאי שילם מס ביתר בשנים הקודמות. גם במקרה זה, יש לשבת עם בעל המקצוע, יש לבדוק האם נוצלו כל הטבות המס, הם לא מגיעות במקרה יותר נקודות זיכוי או הטבות מס בשל מצב רפואי, בשל מעבר למקום מגורים שמזכה במס מופחת וכן הלאה. את ההחזרים ניתן לקבל למשך 6 שנים אחורנית, כך שיעוץ בנושא זה אינו דבר שכדאי לדחות.

מעניין אתכם לדעת עוד על ייעוץ מס? רוצים לבדוק זכאות להחזר או ליהנות מייצוג מקצועי מול רשות המיסים או ביטוח לאומי? משרד רואי החשבון גיורא לנץ ושות' עומד לשירותכם.

אהבתם את התוכן? מוזמנים לשתף