מנהל חשבונות – תפקיד ותחום אחריות

כל עסק מחויב לנהל רישומים מדויקים של כל עסקה וכל תנועה כספית. בדרך כלל, מי שמבצע את כל אותם הרישומים הנדרשים בהתאם לחובות ניהול ספרים ובהתאם לחוק יהיה מנהלי החשבונות. בחברות גדולות, אשר מחזור עסקיהם גדול במיוחד נדרשת לא פעם פעילותו השקדנית לא רק של מנהל חשבונות אחד אלא של שניים, שלושה ולעיתים גם מחלקה גדולה יותר.

במשרד גיורא לנץ ושות’ רואי חשבון מעמידים לרשות הלקוחות – חברות קטנות, בינוניות, עוסקים מורשים ועצמאים שירות מקצועי של הנהלת חשבונות. מנהלות החשבונות הן כולן בעלות וותק רב, דיוק, מקצועיות ואחריות.

מדוע נדרש מנהל חשבונות?

בעלי עסקים חדשים ועצמאיים, מנהלי חברות וותיקות ואחרים זקוקים למנהל חשבונות מכמה טעמים כבדי משקל. בראש ובראשונה נדרש מנהל חשבונות כדי לתת ביטוי בספרי העסק להוצאות, הכנסות, נכסים והתחייבויות בעסק.

מנהלי החשבונות:

  • מבצעים בקביעות רישום של הפעילות העסקית במערכת הנהלת חשבונות ממוחשבת למשל בתוכנות כגון חשבשבת, ריווחית או בתוכנות אחרות, בעלות אופי דומה.
  • מבצעים רישום של כל ההכנסות שנובעות מפעילות עסקית, באופן שיאפשר לאמוד באופן מהימן את מחזור העסקים.
  • מבצעים רישום של כל ההוצאות שמוציא העסק במהלך העסקים בדגש על שלמות ההוצאות, כך שיהיה ניתן לקבל תמונת מצב בדוח רווח והפסד תוך הימנעות מחיובי מס גבוהים מדי.
  • מבצעים תיאומים ובדיקות פיננסיות, בכדי לוודא שלא נפלו טעויות ברישומים – או ברישומי העסק או ברישומים של הצד השני – בנק, ספק וכדומה. תהליך כזה נקרא ביצוע התאמות – התאמות בנקים, התאמות ספקים.
  • מבצעים בספרי העסק גם פעולות חשבונאיות פחות נפוצות כגון ביצוע השקעות עסקיות, מכירת ציוד קבוע.
  • מבצעים פעולות נדרשות כגון ניכויים במקור, הפרשות למיסים ועוד.
  • מבצעים תשלומים שונים כגון לביטוח לאומי, למס הכנסה ומע”מ (בהתאם לדוח מע”מ).

מדוע כל אותו רישום מוקפד ומדויק חשוב כל כך? זאת מכיוון שבצורה כזאת תתקבל תמונת מצב עסקית נכונה ומדויקת. כך, ימנע מצב שבו העסק משלם מס גבוה, תוצאה של אי רישום מלא של כל ההוצאות. או לחילופים מצב של חסר בהכנסות.

בנוסף, נדרש ניהול מדויק של כל אותם הרישומים על מנת שהספרים יעברו ביקורת מהימנה על ידי רואה חשבון מצד אחד או להידרש להציג את ספרי העסק מטעם רשות המיסים.

רק מנהלי חשבונות מקצועיים

מנהל חשבונות מניח את התשתית לכל דוח פיננסי שהעסק עשוי להידרש אליו. ללא פעילות מדויקת ומוקפדת של מנהל חשבונות לא ניתן יהיה להפיק דוחות ומאזני בוחן, דוחות של רווח והפסד, דוחות של תזרים מזומנים וכיוצא באלה. הטיפול החשבונאי צריך להתבצע במדויק, על פי התקנות והכללים המתאימים וכן על פי אופי הפעילות העסקית. מנהלי החשבונות צריכים להיות בקיאים בנושאים טכניים, בהיבטים פיננסיים, בנושאי מיסוי (למשל מע”מ, מס חברות) ובנושאים נוספים.

מחלקת הנהלת החשבונות במשרד גיורא לנץ ושות’ הוותיק, כיום בהנהלת רביטל בתו של המייסד, מאוישת על ידי מנהלות חשבונות מקצועיות, וותיקות ובעלות הכשרה מקיפה. בין היתר עובדות במשרד מנהלות חשבונות ברמה של סוג 2 ו-3 וכן מנהלת חשבונות מדופלמת, כלומר בכירה במיוחד. מנהלות החשבונות רכשו את הכשרתן בבתי הספר המובילים לחשבונאות ומאחוריהן ניסיון וותק של שנים רבות.

הכל במקום אחד

במשרד רואי החשבון גיורא לנץ ושות’ הוותיק (משנת 1979) ניתן לקבל את כל שירותי הנהלת החשבונות והחשבונאות במקום אחד. חלק ממנהלות החשבונות של המשרד הן גם חשבות שכר מורשות, כך שיש אפשרות להפקת תלושי משכורת לחברות שמעסיקות עובדים שכירים. בנוסף, ניתן לקבל שירותי חשבונאות כגון דוח שנתי, ייצוג מול רשויות המס, תיאומי מס ובקשה להחזרי מס, התחשבנות מול ביטוח לאומי ושימוש מיטבי ונכון בכל הדרכים שיביאו להפחתת נטל המס.

אהבתם את התוכן? מוזמנים לשתף

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email