ניכוי השתלמות וספרות מקצועית

ניכוי השתלמות וספרות מקצועיתכחלק מניהולו של כל עסק עצמאי ולצורך הפקת הכנסות, יש להשקיע במימון הוצאות שונות. על ידי הכרה בהוצאות אלה וניכויין, ניתן להקטין את שורת הרווח ובכך להקטין כחוק את חבות המס. במקרים מסוימים, ניתן לאשר ניכויים גם כאשר מדובר בשכיר, כך שההכנסה שעל פיה מחושב המס תפחת אף היא. בין סוגי הניכויים המותרים, בסייגים שונים, ניתן למצוא הוצאות עבור השתלמות מקצועית והוצאות עבור ספרות מקצועית.

השתלמות ותועלת עסקית

ישנם סוגים רבים מאוד של השתלמויות, לרבות השתלמויות מקצועיות, ולא בכולן ניתן להכיר בכל עניין. אחד המבחנים החשובים ביותר לצורך הכרה בהשתלמות מקצועית ואפשרות ניכויה מההכנסות,  טמון בתועלת שהופקה מאותה הכשרה. במידה והתועלת עבור המשתתף בהשתלמות הינה תוספת עניין או הנאה בלבד, הרי שלא מדובר באמת בהשתלמות על רקע מקצועי ולא ניתן יהיה להכיר בניכוי.

מתי בכל זאת ניתן יהיה להתיר ניכוי של השתלמות מקצועית? הדבר אפשרי כאשר לאחר ההשתלמות יוכל העובד לבצע את עבודתו בצורה טובה יותר מאשר לפני כן. השתלמות שמעלה את פריון העבודה בהחלט יכולה להיחשב כמקצועית וכך גם השתלמות שנועדה כדי לשמר את היכולת והידע במקצועות שבהם חשובה ההתעדכנות השוטפת.

ראוי להוסיף ולומר שלא רק עסק או חברה יכולים ליהנות מהיכולת לבצע ניכוי בשל השתלמות. גם עצמאיים ובמקרים מסוימים גם שכירים יכולים לקבל היתר לניכוי השתלמות. לא תמיד מדובר בעניין ברור, חד משמעי או מובן מאליו. בהחלט יתכן מצב, שבו השתלמות מקצועית תהיה גם עניין מהנה למדי. יש השתלמויות המשולבת בנופש במלון או בחופשה. במצבים כאלה, בהחלט ניתן לעיתים להתיר ניכוי גם של הוצאות הלינה, כאשר הללו מהווים חלק מההשתלמות. יש לציין שבמידה ומדובר בהשתלמות שמתקיימת בבית מלון עם אפשרות לבני משפחה נלווים, הרי שלא ניתן לנכות את עלות שהותם של בני המשפחה של העובד כהוצאות של השתלמות. מכך ניתן להסיק, שישנם מקרים שבהם ניכוי ההשתלמות יוכר באופן חלקי.

ניכוי ספרות מקצועית

שמירה על יכולת מקצועית ולימוד של נושאים הקשורים בעיסוק המקצועי או בביצוע תפקיד מוגדר יכולים להתבצע לא רק במסגרת השתלמות מקצועית. שיפור יכולתו של עובד לתרום לעסק יכול בהחלט להיות גם תוצאה של לימוד מתוך ספרות מקצועית מקובלת. גם כאן, ניכוי הוצאה מסוג זה נשען על כוחה של הספרות המקצועית לשפר את מצבו של המעסיק, העסק או העובד עצמו.

במידה ומדובר בשכירים, לעיתים ניתן להתיר ניכוי של ספרות מקצועית, כאשר מי שנושא בהוצאה הינו העובד ולא המעסיק. במקרים מסוימים, בכפוף לסייגים, גם רכישה של עיתונות מקצועית יכולה להיכנס בקטגוריה של ספרות מקצועית. יתר על כן, הוצאות בגין ספרות מקצועית יכולות להיות לעיתים גבוהות מאוד ואף להיפרס על פני זמן. במקרים הרלוונטיים, ניתן לחלק את הניכוי על פני תקופה, בפרט כאשר רכישת הספרות מתבצעת לאורך זמן או באופן קבוע ושוטף.

ניכויים וחוות דעת

בתחום המיסוי, הניכויים, ההכרה בהוצאות, ניתן למצוא לא מעט שינויים ודעות. יש התפתחויות לאורך זמן ויש גם היבט של פרשנות. אם אתם שכירים ואתם נושאים בעלויות של השתלמות או ספרות מקצועית, אם אתם עצמאים, פרילנסרים, בעלי חברות – כדאי בהחלט להתייעץ בנושא וכך – להפחית את נטל המס מצד אחד ולפעול באופן מקובל וכחוק – מצד שני.

במשרד גיורא לנץ ושות’ רואי חשבון ניתן לקבל ייעוץ בכל נושא המיסים – ניכויים מותרים, החזרי מס, תיאומי מס, טיפול בהחזרים מביטוח לאומי. המשרד הוותיק, הפועל משנת 1979, משרת נאמנה מגוון רחב של לקוחות מרוצים.

אהבתם את התוכן? מוזמנים לשתף

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email